Jesteś tutaj

Akcja „Ratujemy i Uczymy Ratować” w Szkole Podstawowej w Krauszowie

W dniu 16 października 2013 r. Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Krauszowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ustanowienia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Organizatorami byli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Polska Rada Resuscytacji oraz szkoły uczestniczące w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”.  Wydarzenie polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej (wdechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej) przez jak największą ilość osób. Akcja zorganizowana była w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca. Objęła młodzież wszystkich krajów Europy oraz członków Parlamentu Europejskiego. W Polsce rozpoczęła się o godzinie 12.00 i trwała pół godziny. Wzięli w niej również udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i przedstawiciele rodziców. Towarzyszyła nam transmisja na żywo z Warszawy oglądana poprzez kanał YouTube. Wydarzenie wywołało sporo pozytywnych reakcji. Wytrzymaliśmy razem z naszymi kolegami z całej Polski całe pół godziny. Jak powiedział jeden z uczestników „Ciągle musiałem dmuchać. Ledwo się trzymam na nogach, ale się opłacało”.  Teraz wszyscy uczniowie naszej szkoły wiedzą, ile należy wykonać wdechów, a ile ucisków. 
       Z przebiegu akcji powstał film, który umieściliśmy na YouTube, a link wysłaliśmy organizatorom. Naszym szkolnymi koordynatorami byli Dyrektor Szkoły Barbara Stala i Elżbieta Cetera. 
 
tekst i foto: Szkoła Podstawowa w Krauszowie

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer