Jesteś tutaj

Koncert jesienny zespołu regionalnego Zielony Jawor

Już od tygodnia o koncercie głoszą gęsto rozwieszone afisze reklamowe po dziedzinie. W wypadku afisza sportowego wynik jest wielką niewiadomą, to w wypadku naszego flagowego Zespołu Folklorystycznego Zielony Jawor -  wynik jest z góry wiadomy, oczywiście wygrany dla widza i zespołuNa długo przed rozpoczęciem występów  sala widowiskowa miejscowego WDK została zapełniona do ostatniego miejsca, obecni byli także samorządowcy, nauczyciele i księża. Scenerię stanowił  wielki obraz przedstawiający centrum miejscowości, namalowany  przez Marię i Marcelinę Wnęk.  Przewodnim tematem dzisiejszego koncertu jest początek piosenki 
„Krympachy Krympachy, to piykne miastecko
na pośród dziedziny wychodzi słonecko”…
 
Rys historyczny zespołu, ostatnie występy, codzienność zespołu oraz program koncertu  przedstawiła Marcelina Wnęk, który wyglądał następująco:
 
Prezentację rozpoczęła najmłodsza grupa krempaskich dzieci  w wieku  od 3 do 10 lat blokiem tańców spiskich krempaskich a przygrywała im do tańca kapela ludowa pod kierownictwem Dominiki Wnęk.Następnie grupa starsza dziecięca  wykonała tańce spiskie oraz czardasz, dodatkowo taniec hiszpański z muzyką z playbacku.Także z podobnym klimacie wystąpiła grupa średnia Jaworniki wykonując taniec współczesny waka - waka.Aby dać oddech zmęczonym grupom tanecznym, najstarsi członkowie zespołu wykonali skecz na żywo o tematyce Zielony Jawor 35 lat później, przedstawiający prawdopodobne realia skomputeryzowane życia mieszkańców. Zabawy z tego tematu było aż po pachy, publiczność bawiła się wyśmienicie.Żwawo na scenę wbiegły ponownie Jaworniki wykonując najstarsze gry i tańce jak Babskie kółecko, śpiewki Topi się mi topi.., Ni ma to jak w Krympachaf..”
Dla rozluźnienia gorącej atmosfery wystąpiła grupa kabaretowa Dagmara i Damian z humoreską słowną osób niedosłyszących. Zastąpiły ich solistki  Marta i Dominika, które zaśpiewały  - Krympachy, Krympachy.., oraz Mamko moja.,.  Z gawędą – Medicina na płónóm babe, wystąpiła Ania Mogilska, laureatka wielu konkursów recytatorskich.
W finałowej odsłonie wystąpiła seniorska grupa Zielonego Jaworu, która zaprezentowała tańce z regionu Horehronia(Słowacja) oraz Czardasz(Węgry), za które to zespół otrzymał  nagrody i wyróżnienia na występach krajowych i zagranicznych. Oklaskom nie było końca, ale to był już ostatni punkt programu.
 
Na zakończenie koncertu sołtys Józef Pietraszek podziękował zespołowi na ręce Marii Wnęk – kierownik i choreograf zespołu ZJ, za doskonały występ, pozytywną pracę z młodzieżą i promocję stroju, tańców i gwary spiskiej w szerokim pojęciu także promocję Krempach na terenie gminy, kraju i Europy.  W holu można było nabyć publikację „Krempachy” -  z której możemy się wiele dowiedzieć o historii miejscowości, strojach, gwarze, kuchni regionalnej okraszona wieloma zdjęciami, autorstwa Marii Wnękowej. Publikację sponsorowała  także Rada Sołecka Krempach. W niedługim czasie będzie dostępny kalendarz ZJ na rok 2014.
Warto wspomnieć, że Regionalny Zespół  Zielony Jawor działający przy WDK w Kempachach w przyszłym roku będzie obchodził  piękny jubileusz 25 – lecia,   a na  galowy koncert wszystkich mieszkańców a także z sąsiednich miejscowości  zaprasza już teraz. 
Imprezę ze wszech miar udaną zakończyła zabawa ludowa na której przygrywał miejscowy, dobrze znany już w okolicy zespół Sprytni.(FP)
 
tekst i foto: Franciszek Pacyga
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer