Jesteś tutaj

„Zielony Jawor” na podium!

W dniach 22-24 maja 2014 roku w Sokołowie Podlaskim odbyły się XIII Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne, czyli Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Występujący w konkursie Zespół Pieśni i Tańca „Zielony Jawor” z Krempach zajął II miejsce.
Imprezę folklorystyczną połączono z uroczystościami związanymi z obchodami 590 - lecia założenia miasta. Do Sokołowa zjechały zespoły folklorystyczne z różnych zakątków Polski. Silnie zaakcentowały swoją obecność również reprezentacje zagraniczne: Ukrainy, Białorusi, Czech, Litwy i Łotwy. Polskę reprezentowały trzy formacje: Zespół Pieśni i Tańca "Sokołowianie" z Sokołowa Podlaskiego, Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krebanie" z Brusów i wreszcie Zespół Pieśni i Tańca „Zielony Jawor” z Krempach.
 Drugi dzień festiwalu upłynął pod znakiem, prezentacji konkursowych o nazwie: „Jadą goście, jadą”. W konkursowe szranki, obok wymienionych wyżej polskich zespołów, stanęły: Zespół "Miranie" z Białorusi, Zespół "Vyasnyanka" z Białorusi; Zespół Wokalny „Rodacy” z Łotwy; Zespół  „RATI” z Łotwy; Zespół  „Vesnianka” – z Ukrainy oraz Zespół  "Okřešánek" z Republiki Czeskiej.
 Plenerowa impreza, dobre jedzenie, wystawy rękodzielnicze, a przede wszystkim, wysoki poziom występów, zgromadziły licznych miłośników tradycji i folkloru. Miłą niespodziankę przyniósł jednak sam finał konkurencji. Otóż zdaniem jury, w zmaganiach międzynarodowych polska reprezentacja ze Spisza, czyli Zespół Pieśni i Tańca „Zielony Jawor” z Krempach zajęła zaszczytne II miejsce, tuż po zwycięskim Zespole "Vesnianka" z Ukrainy. 
Znane z wysokiej poprzeczki Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne tylko potwierdziły poziom i dobre wyszkolenie techniczne naszych tancerzy. W tym roku Zespół Pieśni i Tańca „Zielony Jawor” obchodzi swoje 25 – lecie. Zwycięzcom gratulujemy!
 
Autor tekstu: Krystyna Waniczek
Zdjęcia: Sokołowski Ośrodek Kultury

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer