Jesteś tutaj

Górale i żołnierze oddali hołd Gaździnie Podhala

W Ludźmierzu zakończyły się uroczystości Dni Maryjnych połączone z 45. rocznicą koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej.Dni Maryjne rozpoczęły się w ubiegłą niedzielę pod hasłem "Bądźmy uczniami Chrystusa jak Maryja". Prowadził je ks. Edward Antolak. Od poniedziałku, codziennie, w Bazylice odbywały się nauki dla matek, ojców i młodzieży. W czwartek przed północą w Ogrodzie Różańcowym odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Pasterkę Maryjną odprawił o północy kardynał Franciszek Macharski.

Główne uroczystości nastąpiły w piątek, w święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Z tej okazji żołnierze z Rzeszowa, którzy przyjechali do Ludźmierza wraz z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, złożyli wotum wdzięczności  Gaździnie Podhala w 70 rocznicę  zawierzenia jej Wojsk Podhalańskich i ofiarowali krzyż odlany z pocisków, które spadły na polską bazę w Iraku. - Najłaskawsza Matko, Gór Królowo, Gaździno Podhala i Hetmanko Strzelców Podhalańskich, dziękujemy Ci dziś za opiekę nad żołnierzami IX zmiany polskiego kontyngentu w Iraku, w tym 1. kompanią piechoty. Otrzymaliśmy niezliczone łaski i dobrodziejstwa, których doświadczyliśmy podczas służby w misji irackiej, a które pozwoliły zachować nam życie - mówili żołnierze.

Mszę świętą odpustową odprawił Metropolita Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Uczestniczyło w niej kilkanaście tysięcy wiernych. Kardynał pobłogosławił zioła, kwiaty i owoce, przyniesione przez górali.

Foto: Tomasz Krzyściak

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer