Jesteś tutaj

Kolędowanie z JE ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem

Już od czerech lat przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. ks. prof. J. Tischnera Rogoźniku, parafii i Gminy Nowy Targ przed Bożym Narodzeniem biorą udział w kolędowaniu z JE ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem, które odbywa się podczas uroczystego otwarcia wystawy szopek i prac plastycznych dzieci z Podhala. To wyjątkowe spotkanie ma miejsce w Krakowie, w Muzeum Archidiecezjalnym im. Kardynała Karola Wojtyły.
Jako organizatorzy Gminnego Konkursu Szopek Szkoła Podstawowa w Rogoźniku prezentuje na tej wystawie prace przestrzenne, chcąc pokazać i promować talenty oraz umiejętności uczniów szkół naszej gminy.
Na otwarcie wystawy udała się p. Grażyna Hlawacz-Lisiecka - dyrektor szkoły w Rogoźniku, ks. Andrzej Bukalski - proboszcz parafii, p. Kazimierz Zubek – sołtys wsi Rogoźnik oraz zaproszeni goście: p. Jan Smarduch - Wójt Gminy Nowy Targ, p. Beata Szewczyk - Sekretarz Gminy Nowy Targ, p. Adam Hajnos – radny Gminy Nowy Targ, p. Włodzimierz Majerski wraz ze swoją kapela góralską, która działa przy Szkole Podstawowej w Krauszowie oraz laureaci Gminnego Konkursu Szopek organizowanego przez szkołę w Rogoźniku. Byli to: Anna i Lidia Chmielak z Knurowa, Zuzanna Głowacz i Iwona Kuchta z Łopusznej, Julia i Aleksandra Majerczak z Ostrowska. Z regionalnymi przysmakami wybrały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rogoźniku: Zofia Komperda, Maria Bukowska, Anna Król i Danuta Hajnos .
Delegacji towarzyszył zespół regionalny „Skałka” z Rogoźnika oraz katecheta – p. Robert Barczak .
Z JE ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem kolędowali również: Jan Gacek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Borze wraz z uczniami, Rafał Szkaradziński – Wójt Gminy Szaflary, Władysław Piaściak - Wójt Gminy Tokarnia i zespół z Tokarni - „Kliszczaki”. 
Wyjątkowa, świąteczna atmosfera towarzyszyła przez cały czas spotkania. Rozśpiewani uczestnicy powitali kolędami przybywającego JE ks. kardynała Stanisława Dziwisza. 
Kolędy i pastorałki na zmianę przeplatały się z krótkimi przemówieniami wójtów gmin: Szaflar, Nowego Targu i Tokarni oraz dyrektorów szkół z Boru i Rogoźnika. Nie zabrakło też tańca góralskiego w wykonaniu naszych uczniów Karola Kwaka i Weroniki Skrzypek.
Przed przejściem do pomieszczeń z przygotowaną ekspozycja szopek, złożone zostały życzenia i podarunki dla JE ks. kardynała. Na obecnych wielkie wrażenie zrobiła mowa p. Adama Hajnosa – radnego z Rogoźnika oraz wykonanie ukraińskiej kolędy przez Witalija Maksymenko – Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie.
Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, oglądanie szopek i prac plastycznych. Zachwycały one wysokim poziomem wykonania, pomysłowością w wykorzystaniu materiałów oraz artystycznym kunsztem. JE ks. kardynał Stanisław Dziwisz chwalił piękne szopki i z wielkim uznaniem wypowiadał się o zdolnościach dzieci z Podhala. 
Nastepnie degustowano potrawy regionalne. Wielkim wzięciem cieszyły się te, serwowane przez nasze niedoścignione panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na stole kusiły: kapusta z grochem, moskole, smalec, korboce, oscypki, chleb na zakwasie i swojska kiełbasa. Nie brakowało też słodkich placków i ciast.
Kolędowanie dobiegło końca. Szczęśliwi ze spotkania z JE ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem, dumni z naszych twórców szopek i pełni radości ze spotkania, żegnaliśmy gospodarza wystawy - ks. dr Andrzeja Józefa Nowobilskiego dyrektora muzeum. 
Uczestniczenie w tym szczególnym wydarzeniu, to dla nas ogromne wyróżnienie. Wspólne kolędowanie i otwarcie wystawy było dla wszystkich wielkim przeżyciem, które pozostawiło niezapomniane wrażenia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy:
„SZOPKI Z PODHALA I PRACE PLASTYCZNE DZIECI”
Ekspozycja mieści się w budynku Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły przy ulicy Kanoniczej 19 w Krakowie.
Wystawa czynna do 4 lutego 2015 r.

tekst: Grażyna Hlawacz-Lisiecka, Marta Dziwisz  

videorealcja na http://www.rogoznik.bnx.pl/news.php?readmore=522

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer