Jesteś tutaj

Rowerzyści z całego świata jeżdżą wzdłuż Dunajca

Kolejni turyści podróżujący na rowerach zawitali na Podhale. Do miasta wjechali w asyście kolarzy z Nowotarskiego Klubu Kolarskiego, gdzie pod Ratuszem w Punkcie Informacji Turystycznej spotkali się z władzami Miasta oraz Gminy Nowy Targ.Prawie trzydziestoosobowa grupa rowerzystów to mieszkańcy m.in. Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, USA, Australii. Do Nowego Targu, gdzie nocują, przyjechali z Suchej Hory nowo wybudowaną ścieżką rowerową poprowadzoną po nieczynnym nasypie kolejowym.  Ten odcinek stanowi fragment ich trasy podróży tzw. „Dunajec Radweg”, który prowadzi później przez Waksmund, Ostrowsko, Łopuszną, Harklową i dalej przez Krościenko, Szczawnicę aż do Rytra.
Organizatorem rowerowych wypraw jest krakowska firma Bird Service, która od 2003 roku organizuje rowerowe przejazdy dla klientów z całego świata. Jak szacuje Maciej Zimowski – właściciel firmy – już przeszło 10.000 osób skorzystało z jego oferty na poznawanie Podhala z rowerowego siodełka.
W krajach europejskich, w których infrastruktura rowerowa jest dobrze rozwinięta, doliny rzek stanowią doskonały ciąg komunikacyjny dla rowerzystów. Odsuwają ich od ruchu samochodowego, a jednocześnie zapewniają dobre połączenie z centrami miast nie mówiąc o walorach widokowych i krajoznawczych. 
Wiele wskazuje na to, że dolina Dunajca przy odpowiednim zagospodarowaniu turystycznym uwzględniającym potrzeby turystów rowerowych oraz odpowiednich działaniach marketingowych może stać się markowym produktem turystycznym.

Tekst: Adam Perchał/Marcin Kolasa
foto: Urząd Miasta Nowy Targ

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer