Jesteś tutaj

"Huragan" Waksmund ma już 65 lat

W sobotę 15 sierpnia w Waksmundzie odbyły się uroczystości jubileuszowe LKS Huragan Waksmund. Temu zasłużonemu  Klubowi stuknęło już 65 lat. Z tej okazji poświęcono ufundowany przez Sołtysa i Radę Sołecką sztandar Klubu. 
Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym w Waksmundzie. Podczas uroczystości poświęcono sztandar klubu. Następnie uczestniczy przemaszerowali wraz z orkiestrą dętą z Waksmunda i pocztami sztandarowymi na stadion , gdzie kontynuowano święto Klubu.
Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego i wywieszenia flagi. Podczas części oficjalnej zasłużeni działacze klubu( Franciszek Garbacz, Józef Mroszczak oraz Jan Kunka) przekazali sztandar klubu prezesowi Krzysztofowi Wajsakowi, który po prezentacji przekazał go pocztowi sztandarowemu złożonemu z zawodników klubu (Szymon Garcarz, Piotr Bryja oraz Barłomiej Drożdż).

Wręczono również statuetki Zasłużony dla LKS Huragan Waksmund za wybitne zasługi dla Klubu. Do grona 20 osób które je posiadają dołączyli: Jan Smarduch Wójt Gminy Nowy Targ, Jan Ligęza Sołtys Wsi Waksmund, Bartłomiej Walczak, Stanisław Smarduch i Wiktor Smarduch.

Po części oficjalnej dla licznie zgromadzonych gości wystąpił zespół góralski Jaferniocek z Ostrowska. Na murawie odbywały się mecze szkółki piłkarskiej LKS Huragan Waksmund. Wspaniałą zabawę na boisku w której brali również udział rodzice prowadzili Bartłomiej Walczak i Jan Kunka.  W tym samym czasie na scenie wodzirej prowadził zabawy dla dzieci i młodzieży.  Do dyspozycji były również udostępnione bezpłatnie dmuchańce i inne urządzenia zabawowe dla dzieci.
Wieczorem mecz wspomnień rozegrali Old Boys Huragan Waksmund przeciwko Związkowi Hodowców Gołębi Oddział Waksmund.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna, gdzie chyba cały Waksmund i zaproszeni goście bawili się przy muzyce serwowanej przez zespół muzyczny (Marek Kolasa, Walenty Waksmundzki, Zygmunt Kolasa) oraz DJ Daniela.
W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście: proboszcz Tadeusz Kozak, wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki, Wójt Gminy nowy Targ Jan Smarduch, przedstawiciel PPPN w Nowym Targu Gabriel Szumal, wicedyrektor Zespołu Szkół w Waksmundzie Anna Szostek, zasłużeni działacze i zawodnicy.

Poniżej fragment wystąpienia okolicznościowego związanego z historią Klubu.
Nasz klub to historia Waksmunda, ale i podhalańskiej piłki nożnej i nie tylko piłki. To 65 lat historii która zobowiązuje. 
Już przed II wojną światową sport w Waksmundzie był znany. Organizowane były zawody sportowe w narciarstwie przez księdza Grabowskiego. Po wojnie, pod koniec lat 40-tych, jeden z nauczycieli Szkoły Podstawowej w Waksmundzie organizował zawody sportowe m.in. w dwa ognie, wszczepiając tym samym młodzieży duch sportowy. W tym czasie zdarzały się już występy sportowe poza Waksmundem. Na początku lat 50-tych, prawdopodobnie w 1950 roku, powstaje Ludowy Zespół Sportowy. Pierwszą dyscypliną sportową realizowaną przez LZS jest narciarstwo. W roku 1952, jesienią LZS Waksmund otrzymuje od Rady Powiatowej w Nowym Targu sześć par nart zjazdowych. Już tej samej zimy LZS jest reprezentowany w zawodach wojewódzkich w Rabce-Zarytem w konkurencjach: narciarstwo biegowe i skoki narciarskie. W latach 50-tych narciarstwo staje się sportem bardzo popularnych w Waksmundzie. Rozpoczęto wtedy m.in. budowę skoczni narciarskiej. Zimą, po południu i w niedziele organizowano bardzo często zawody w skokach narciarskich. Brali w nich udział zawodnicy z innych miejscowości m.in. Nowego Targu. Szybko roso zainteresowanie innymi dyscyplinami m.in. siatkówką i piłką nożną. Wtedy też dzięki zaangażowaniu dzieci i nauczycieli oraz działaczy sportowych małe boisko zaczęto systematycznie powiększać. Rozgrywano pierwsze sparingi z młodzieżą z ul. Waksmundzkiej w Nowym Targu. Sekcja piłki nożnej zostaje oficjalnie powołana w klubie w roku 1960 dzięki staraniom ówczesnych działaczy LZS na czele z sekretarzem LZS-u Wojciechem Ligęzą. Tego też roku zgłoszono drużynę w Polskich Związku Piłki Nożnej pod nazwą Huragan Waksmund do rozgrywek klasy C. Pierwszy, historyczny mecz rozegrano w Ludźmierzu. Waksmundzianie przegrali wtedy z Wiatrem Ludźmierz 1-2. W latach 60-tych zanikła działalność sekcji narciarskiej, a zaczęła działać sekcja hokejowa. Powstaje m.in. wiejska liga hokejowa. W latach 1967-68 Huragan zdobywa mistrzostwo w tych rozgrywkach. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych klub przeżywa trudności organizacyjne, jednak wychodzi z nich zwycięsko i w roku 1971, wyborach nowego zarządu, znów sprawnie działa. W latach 80 i 90-tych sekcja piłkarska staje się w Huraganie dominującą dyscypliną. W roku 1995 klub awansuje do rozgrywek piłkarskich o mistrzostwo IV ligi. Po powodzi, z uwagi na brak stadionu, zawieszono rozgrywki. Po przebudowie stadionu Huragan wznowił rozgrywki i ponownie awansował do IV ligi. W latach 1997-98 dzięki pozyskaniu środków powodziowych stadion zostaje przebudowany. Klub prowadzi rozgrywki na poziomie IV ligi do roku 2005. W tym czasie Waksmund staje się centralnym ośrodkiem piłkarskim na Podhalu, dysponując najlepszą bazą i najlepszymi zawodnikami. Ściągają tu najlepsi zawodnicy z Podhala i spoza regionu, a drużynę prowadzą znani trenerzy. Po spadku z IV ligi, ze względu na trudności organizacyjne, Huragan musi rozpoczynać rozgrywki piłkarskie od klasy B. Jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu zawodników, działaczy i trenera Huragan szybko awansuje i w roku 2008 jest na szczeblu klasy A  i kontynuuje pracę z dzieci, młodzieżą i dorosłymi. 
Obecnie Klub liczy około 120 zawodników skupionych w siedmiu grupach wiekowych a seniorzy biorą udział w rozgrywkach na poziomie ligi okręgowej. 
Ten krótki rys pokazuje nam że LKS Huragan Waksmund wpisał się na stałe w historię naszej wsi i Podhala. Dziś otwieramy nowy rozdział tej historii poświęcając sztandar klubu. Sztandar który staje się symbolem naszej historii, naszych sukcesów i porażek, sztandar który od dziś będzie towarzyszył nam w Waksmundzie i poza nim we wszystkich ważnych chwilach i będzie naszym powodem do dumy dla nas wszystkich.

tekst i foto: Marcin Kolasa

http://huraganwaksmund.pl/index.php/artykuly/2015-2016/iv-festyn-rodzinny-w-waksmundzie

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer