Jesteś tutaj

„W górach bezpiecznie”

W dniach 14 – 15 i 23  września  2016r. uczniowie starszych klas IV – VI  i I –III Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ostrowsku wzięli udział w szkoleniu "W górach bezpiecznie" zorganizowanym przez Grupę Podhalańską GOPR-u. Celem zajęć było przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego wędrowania po górach oraz zapoznanie z pracą ratowników górskich. Pierwszym punktem programu,  po przyjeździe do Rabki-Zdroju, był udział w zajęciach praktycznych - przejażdżce quadem wraz z ratownikiem GOPR oraz zajęciach na ściance wspinaczkowej. Druga część szkolenia odbyła się w sali audiowizualnej w Stacji Centralnej GP GOPR- Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego. W czasie prelekcji uczniowie poznali zasady bezpiecznego wędrowania po górach, zachowania w sytuacjach ekstremalnych (burza, załamanie pogody, wypadek), poznali także numer ratunkowy w górach 601 100 300. Całość zakończyła się pokazem slajdów ze szkoleń oraz akcji GP GOPR. W programie był też krótki wykład na temat przygotowania sprzętu, samochodów i quadów do akcji ratowniczych połączony z wejściem do garażu. Jak się okazuje do najciekawszego miejsca.

W czasie spotkania uczniowie mieli okazję do zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami w górach.

Trzecią częścią  spotkania było wyjście w góry wraz z ratownikami – instruktorami ratownictwa górskiego. Grupa wyruszyła z Rabki (Stacji GOPR) i udała się na Maciejową (812.m.n.p.m.) do bacówki PTTK. Tam mieli czas, aby po marszu zregenerować siły oraz podziwiać panoramę Beskidów. Ze schroniska, z uśmiechami na ustach, udali się w drogę powrotną do Rabki. W czasie przejścia odbyły się zajęcia praktyczne z topografii gór i orientacji w terenie, nauki udzielania pierwszej pomocy, a także wzywania GOPR w czasie wypadku w górach. Uczestnicy mogli w praktyce wykorzystać umiejętności nabyte w czasie zajęć teoretycznych.

Całość szkolenia zakończyła się  podsumowaniem, w czasie którego każdy uczestnik otrzymał  dyplom ukończenia szkolenia. Zajęcia były finansowane z budżetu państwa w ramach realizacji Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach - "Bezpieczna+"
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer