Jesteś tutaj

Jasełka w Krauszowie

     „Pieśń chwały splata wszystkie ziemie świata”  to podsumowanie tegorocznych Jasełek w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Krauszowie. Autorem scenariusza i reżyserem jest Renata Lipkowska, która ma już swoje zasłużone miejsce wśród podhalańskich poetów. Oprawę muzyczną przygotowali Celina Błaszczyk oraz Włodzimierz Majerski wraz z dziecięco-młodzieżową kapelą góralską działającą przy SP Krauszów. Jasełka łączą w sobie elementy góralskie wraz z aktualną tematyką społeczno-polityczną. Co w tym roku Trzej Królowie przyniosą w darze nowonarodzonemu Jezusowi? Złoto, kadzidło i mirrę jak to było ponad dwa tysiące lat temu czy zatwardziałe serca, których owocem jest głód w Afryce i  tragedia w Aleppo? A może serca dzieci nieuleczalnie chorych, które odchodzą cicho, bo nie ma ani dawców, ani pieniędzy na ich leczenie? Gdy widownia zamiera pod presją mocnych słów i przejmujących przezroczy, na scenę wchodzą promyczki dobra. To młodzi, pełni zapału ludzie niosący przesłanie ze Światowych Dni Młodzieży. To nadzieja, że na ziemi  nastanie „Pokój i dobro”.

     Spektakl wystawiany był czterokrotnie. W Domu Podhalan w Ludźmierzu w ramach Orszaku Trzech Króli przy współpracy z Parafią Wniebowzięcia NMP, w szkole, w remizie OSP w Długopolu oraz w remizie OSP w Krauszowie. Wśród zaproszonych gości pojawili się księża, siostry Urszulanki, twórcy kultury Podhala Wanda Szado-Kudasikowa, Adam Kwiatek z żoną i Krzysztof Kokot, rzeźbiarz limanowski, którego prace można podziwiać również za granicą – Aleksander Majerski, Prezes Związku Podhalan Oddział Ludźmierz Ewa Iwulska, radna powiatu nowotarskiego Józefa Guziak z rodziną, radna z Krauszowa Maria Cisoń, sołtysi Krauszowa i Długopola Stanisław Kalata i Andrzej Bobek.

     Tak wielkie przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie współpraca wielu osób, wśród których znaleźli się dyrektor SP Krauszów Barbara Stala oraz siostra Małgorzata Rusek (sprawy organizacyjne), Artur Szpałek i Edyta Trybuła (nagłośnienie), Andrzej Marek i Robert Lipkowski (pomoc techniczna) oraz Rada Rodziców.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer