Jesteś tutaj

Archipelag Skarbów w Gimnazjum w Krempachach

Okres dojrzewania nie należy do najłatwiejszych w życiu młodego człowieka. Młodzież potrzebuje nieustającego wsparcia w rozwoju, zwłaszcza w tych obszarach, gdzie szkodliwych czynników jest mnóstwo, a pozytywnego wsparcia niewiele. Umiejętne rozmowy z młodzieżą o miłości i budzącej się w nich seksualności są niezwykle potrzebne.

W dniach 23-24. 02. 2017 roku uczniowie klas II i III Publicznego Gimnazjum Nr1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Krempachach uczestniczyli w warsztatach, realizujących program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Dwudniowe spotkanie odbywało się pod okiem doświadczonych trenerów, którzy tłumaczyli młodzieży złożoność problemów okresu dojrzewania, dzieląc je na „WYSPY” – odpowiedniki poszczególnych emocjonalnych etapów życia człowieka (na przykład „Wyspa Szczęścia” czy „Wyspa Miłości”). Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie opowiadali o swoich pasjach, przygotowywali plakaty tematyczne.

Fundacja Homo Homini im. K de Foucaulda oraz IPZIN przeprowadziła w latach 2010 – 2012 anonimowe, audytoryjne badania, w których uczestniczyli uczniowie z klas II i III  (14-15 lat) publicznych gimnazjów z ośmiu województw. Wyniki zaprezentowano podczas wspomnianych warsztatów. Pocieszającym jest fakt, że nadal rodzice i nauczyciele są dla gimnazjalistów najważniejszymi przewodnikami. Nie jest bowiem dobrze dla wychowania, gdy programy edukacyjne lub profilaktyczne są niezgodne z systemem wartości rodziców. Nieodzownym warunkiem skuteczności profilaktyki problemowej jest jej dostosowanie do warunków społeczno – kulturowych.

Przeprowadzone w szkole warsztaty spotkały się z pozytywną oceną zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.


Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer