Jesteś tutaj

III Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki

Niedziela  20 sierpnia  przywitała nas wszystkich fatalna pogodą i rzęsistym deszczem.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski.

Na Jego ręce przedstawiciele Rogoźnika  , Starego Bystrego oraz zaprzyjaźnionego śląskiego Rogoźnika z Gminy Bobrowniki złożyli wieńce dożynkowe , dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bocheny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów , miód , oscypek , owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

W tym roku starostami dożynek byli Maria Fudala i Paweł Łaba z Rogoźnika oraz Teresa Zarycka i Andrzej Ligas ze Starego Bystrego.

Po Mszy Świętej wieńce dożynkowe  zostały  uroczyście przeniesione na teren stadionu sportowego , gdzie odbył się  dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym.

Na początku głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek.

W swoim przemówieniu  sołtys podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu  za odprawienie Mszy Świętej dożynkowej  , wspólną modlitwę i słowo boże które skierował podczas tej  mszy. Związkowi Podhalan oddział Stare Bystre podziękował za oprawę Mszy Św. , za śpiew i muzykę góralską. Pocztom sztandarowym ,harcerzom  i zuchom  podziękował  za swoją obecność.

W dalszej części swojego przemówienia sołtys powiedział :

 „ …. Szczególne podziękowania należą się naszym przyjaciołom ze śląskiego Rogoźnika. Dziękuję Wam , że tu dzisiaj jesteście. Serce się raduje , że przyjechaliście do nas tak licznie i tak pięknie ubrani w swoje regionalne stroje. Dziękuje Wam , że wspólnie razem mogliśmy złożyć na ołtarzu dary z tegorocznych zbiorów.

Patrząc z radością na dożynkowy korowód, podziękujmy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest to dzisiejsze święto .

Dziękujemy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które  są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony.

Jestem dumny , że w naszej miejscowości i w naszej parafii ta piękna dożynkowa  tradycja jest cały czas tak pięknie pielęgnowana i kontynuowana .

Podziękujmy również za okazałe bochenki chleba upieczone  z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność .

Świętujmy więc Dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu. „

W dalszej części swojego wystąpienia sołtys Zubek powitał przybyłych gości : wójta gminy Nowy Targ Jana Smarducha , zastępcę wójta gminy Bobrowniki  Małgorzatę Bednarek , Ks. Andrzeja  Bukalskiego - proboszcza  Parafii Rogoźnik , Stanisława Barnasia – Prezesa Powiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa  Ludowego  a zarazem Radnego  Sejmiku Województwa Małopolskiego , Tomasza Bednarka – radnego sejmiku śląskiego , Sołtysa Rogoźnika  / gmina Bobrowniki / Andrzeja Szymanka  wraz z Radą Sołecką i osobami towarzyszącymi  , pięknie ubranych w regionalne stroje zespól regionalny „Rogożanki” z szefem artystycznym Panem  Stanisławem Wodnickim  na czele, sołtysa Starego Bystrego Andrzeja Ligasa , Monike Pacyge  – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku , Aniele Staszel – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej  nr. 1 i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół  Szkół Katolickich w Starem Bystrem , Teresę Zarycką – prezeskę Związku Podhalan  oddział Stare Bystre ,  mieszkańców Starego Bystrego oraz wszystkich pozostałych przybyłych gości.

Na zakończenie swojego przemówienia sołtys przywitał  wszystkich Rogoźnicanów. Podziękował im za wykonanie przepięknego  wieńca  dożynkowego.

Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr. 1 do 60.

Pomysłodawczynią  rogoźnickiego wieńca dożynkowego i osobom koordynującą była Danusia Hajnos.

Podziękował  wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek i III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.

W dalszej części programu starości dożynek : Maria Fudala i Paweł Łaba przekazali  włodarzowi Gminy Nowy Targ wójtowi Janowi Smarduchowi  pachnący bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna . Zgodnie ze staropolską piękną tradycją wójt podzielił  się  tym chlebem z wszystkimi mieszkańcami Rogoźnika , Starego Bystrego oraz z wszystkimi przybyłymi  na tą uroczystość gośćmi.

„Niech to dzielenie chleba będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę. Niech nigdy i nikomu nie zabraknie w naszych domach  chleba…” powiedział na zakończenie swojego przemówienia  wójt Smarduch.

Tradycyjnie już co roku w trakcie uroczystości dożynkowych sołtys Kazimierz Zubek przekazuje  statuetki z podziękowaniami za wielkie zaangażowanie , życzliwość i pracę na rzecz społeczności Rogoźnika.

W tym roku takie statuetki z podziękowaniami  otrzymali  :

  1. Wójt Gminy Nowy Targ Pan Jan Smarduch.
  2. Proboszcz Parafii Rogoźnik Ks. Andrzej Bukalski.
  3. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
  1. Druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźniku.

Przekazując  wójtowi Gminy Nowy Targ statuetkę z podziękowaniem sołtys powiedział :

„ Panie wójcie. Dziękuję za coroczną pomoc finansową w zorganizowaniu Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.

Dziękuję za wielkie zaangażowanie , życzliwość i prace na rzecz społeczności Rogoźnika.

Dziękuję za wielomilionowe  inwestycje wykonane w ostatnich latach w naszej wsi.

To między innymi dzięki Pana inicjatywie w ostatnich latach powstał długo oczekiwany przez mieszkańców chodnik przy drodze wojewódzkiej , wspaniały obiekt sportowo – rekreacyjny na którym tu dzisiaj wszyscy jesteśmy , piękny most na rzece Wielki Rogoźnik , ścieżka rowerowa i wiele innych drobniejszych inwestycji.

Jak wszyscy widzicie , obecnie realizowana jest wielka inwestycja drogowa w naszej wsi. Droga główna przez naszą miejscowość jest kompleksowo modernizowana , powstają nowe chodniki.!

Już niedługo nasza miejscowość będzie bezpieczniejsza i jeszcze bardziej ładniejsza. !

Na ukończeniu jest budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej z której już niedługo będą korzystać nasze dzieci , wnuki jak również cała społeczność naszej miejscowości.

Za to wszystko w imieniu wszystkich mieszkańców Rogoźnika bardzo serdecznie jeszcze raz dziękuję.”

Po oficjalnej części programu wszyscy goście udali się do pobliskiej restauracji „Pod Skałką „ w Rogoźniku gdzie spożyli smaczny obiad.

 Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: zespół  regionalny „ROGOŻANKI „ z Rogoźnika ./ woj. śląskie /, zespół „ŚTUDERANCI „ , góralskie zespoły regionalne „Turnie„ ze Starego Bystrego , „ Zawaternik „ i „ Ślebodni „ z Gronia i  do łez śmieszył wszystkich kabaret „TRUTEŃ „.

Punktualnie o godz.13.00 na murawę boiska sportowego wybiegły drużyny „Skałki” Rogoźnik / Stare Bystre i „Korony ” Piekielnik .  Mecz był bardzo zacięty , w bardzo trudnych deszczowych warunkach atmosferycznych. Wynik meczu : 1 -  1.

Popołudniem odwiedziła uczestników III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki  Sylwia Kozielec – aktualna Królowa Związku Podhalan Północnej Ameryki która przebywała na wakacjach w Polsce.

„ Jest to dla nas wielki zaszczyt gościć Sylwie wśród nas. Gratuluję wyboru i cieszę się bardzo , że Królowa Związku Podhalan w Ameryce Północnej pomimo , że urodziła się w USA to pochodzenie ma z naszej parafii.” – tymi słowami powitał królową sołtys Zubek .

Na pamiątkę tego spotkania sołtys Kazimierz Zubek przekazał  Sylwii Kozielec  obraz z widokiem  kościoła parafialnego w Rogoźniku.

Wokół były rozstawione stoiska z smakołykami. Był grill  , tradycyjne góralskie jedzenie , a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet. O wszystko zadbał lokalny samorząd i organizacje : Rada Sołecka Rogoźnik, OSP Rogoźnik , Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik.

Mieszkańcy i ich goście ucztowali przy biesiadnych stołach, podziwiając kolejne występy.

Na zakończenie była zabawa z udziałem DJ Stacha.

Przygotowano również  wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania imprezy trwała loteria fantowa „Wspieraj Rogoźnik „ z której dochód zostanie przeznaczony na cele społeczne miejscowości Rogoźnik , zaś nagrodą główną był tucznik ( czyli świnia) . Tego roku główna nagroda powędrowała do Jana Tylki z Rogoźnika.

Nad tegoroczną imprezą w Rogoźniku patronat medialny objęli: Podhalański Serwis informacyjny PODHALE24 ,  TV Podhale ,  Radio ALEX , Internetowy Serwis informacyjny Góral Info , Małopolski Portal Internetowy MAŁOPOLSKA ONLINE oraz  Internetowy Serwis informacyjny PODHALE REGION.

Patronat honorowy  III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki objęli : Pan Wojciech Kozak – wicemarszałek województwa małopolskiego  , Pan Krzysztof Faber – Starosta nowotarski oraz  Pan Jan Smarduch –Wójt Gminy Nowy Targ.

 Organizatorami  byli : Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek  , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni  "Dworna".

 

PODZIĘKOWANIE SPONSOROM

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Jan Bobek - właściciel Stadniny Koni „ Dworna „ składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom , a byli to w tym roku :

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Gmina Nowy Targ

Powiat nowotarski

Sołtys i Rada Solecka Wsi Rogoźnik

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik

Stadnina Koni „Dworna „ Rogoźnik

Producent odzieży skórzanej i kożuchów Zofia i Stanisław Bukowscy –Rogoźnik

Firma Produkcyjno-Handlowa "ANTARES" -  Rogoźnik

Firma "BIELA" Anna i Stanisław Biela – Stare Bystre

Nowoczesne systemy grzewcze „SPLIT ” Halina i Adam Kwak – Rogoźnik

Firma Instalacyjna „ KNAP ”-Rogoźnik

Grażyna i Stanisław Bryjak - Betoniarnia „BRYJAX” Rogoźnik

Andrzej Kiernia - Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi „KIERNIA „-  Ratułów

Jan Ścisłowicz -Terenowa Stadnina Koni i Transport międzynarodowy– Ludźmierz

Zofia i Władysław Słodyczka - Restauracja - Pizzeria "KŁABUK" -  Rogoźnik

Pan Marian Tischner z rodziną

Danuta i Adam Hajnos - Rogoźnik

OSP Rogoźnik

Koło Gospodyń Wiejskich  Rogoźnik

ZHP Rogoźnik

Stanisław Barnaś - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego

Krystyna i Jan Ciągwa – Piekarnia  Stare Bystre

F.H.U Zarycki Stare Bystre

Firma „BORO ” grawerowane laserowo upominki –  Nowy Targ

Zakład Fotograficzny DRI Foto - Piotr Duraj - Czarny Dunajec

„POSTECH” Aneta i Andrzej Poseł – Michałówka

Serwis pilarek i kosiarek Paweł Bobek – Rogoźnik

Małopolski  Związek Hodowców Koni w Krakowie

Ilona Majewska – Nowy Targ

Firma Remontowo –Budowlana Zofia i Krzysztof Sroka –Koniówka

Związek Podhalan Oddział Stare Bystre

Halina i Piotr Gacek – Stare Bystre

Klaudia i Jan Plichta – Lanckorona.

„KRAFIT” Drukarnia Wielkoformatowa - Stare Bystre

Barbara i Grzegorz  Pierwoła  N. Targ

Stanisław  Buła Gospodarstwo Jeździeckie - Łopuszna

Aleksandra i Janusz Dudek – Zakopane

Renata i Stanisław Łaś – Blacharstwo i lakiernictwo Ludźmierz

ATK INVEST  Sp. Zoo Nowy Targ

F.P.U „MARCO” Marek Sproch  Rogoźnik

Sklep Jeździecki „WHITE HORSE” –  Nowy  TARG

SKLEP GALOP Ustrzyki Dolne

Krystyna i Stanisław Staszel – Stare Bystre

Firma Remontowo – Budowlana . Transport , Roboty Ziemne Stanisław Halcarz - Rogoźnik.

„ SAN BUD „ Zakład Robót Sanitarnych  S.J Kaczor  & Wszołek  Nowy Targ

Materiały i Usługi Budowlane Krzysik Edward Maniowy

Zofia i Edward Głąb – Stare Bystre

 

Sołtys Rogoźnika
Kazimierz Zubek

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer