Jesteś tutaj

Gimnazjaliści z Krempach we Francji

Ośmioro uczniów klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Krempachach wraz z trzema nauczycielami spędziło tydzień we Francji w ramach projektu Erasmus+ "Science 4 all" (Nauka dla wszystkich). W wyjeździe wzięli udział uczniowie z Dębna, Krempach, Harklowej i Ostrowska. Szkołą goszczącą w dniach 15-21 października 2017 było College Pierre De Nolhac w Wersalu.  W wymianie wzięli udział także uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich z Estonii oraz Portugalii. Uczniowie byli zakwaterowani u francuskich rodzin i mieli okazję komunikować się w języku angielskim oraz poznać życie codzienne we Francji. 

Wszystkie dni pobytu były wypełnione działaniami związanymi z głównymi celami projektu: zwiększeniem zainteresowania matematyką i naukami ścisłymi oraz poznaniem kultury krajów partnerskich. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili m.in. Pałac w Wersalu oraz Paryż, a dużym przeżyciem była podróż samolotem z Krakowa do stolicy Francji. Ważnym aspektem była ciągła komunikacja i praca w języku angielskim. Uczniowie zaprezentowali swoje szkoły oraz filmy przedstawiające samodzielnie wykonane eksperymenty naukowe. Międzynarodowe zespoły uczniowskie pracowały nad projektem łączącym naukę i sztukę, analizowali zawody związane z nauką, uczyli się programować. Pisanie na klawiaturze nie było łatwe, gdyż we Francji używa się innego, niż w Polsce układu klawiszy tzw. AZERTY. Wśród uczestników mobilności z czterech krajów zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie.

Oto relacja z trzeciego dnia pobytu autorstwa Marty Nowak z Dębna: "Wtorek był bardzo ekscytującym dniem. Na początku o godz. 8.45 przyszliśmy do szkoły; zostaliśmy poczęstowani egzotycznymi owocami, słodyczami, napojami i ciastami zrobionymi przez uczniów szkoły. O godz. 9.00 przystąpiliśmy do wykonywania pracy o tematyce ,,wywiady''. Zostaliśmy podzieleni na grupy i mieliśmy za zadanie napisać pytania do rodziców w naszych rodzinach goszczących  na temat ich pracy. Kolejne zajęcia o godz. 10.10 dotyczyły plastyki i nauki. Dostaliśmy kartki, na których widniały pytania dotyczące danego obrazu. Mogliśmy się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy np. o ogrodach francuskich. Po skończeniu prac mieliśmy lunch, a następnie pojechaliśmy do Pałacu Wersalskiego, aby poznać i zwiedzić jego wnętrze. O historii tej budowli bardzo ciekawie opowiadała nam po angielsku pani przewodniczka, która również oprowadzała nas po pokojach pałacu. Do szkoły wróciliśmy o godz. 16.30, wszyscy byli zauroczeni pięknem pałacu. Potem poszliśmy do domów."

Więcej na stronie internetowej projektu https://twinspace.etwinning.net/25393/home Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Autor. Urszula Utnicka, koordynator projektu

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer