Jesteś tutaj

Maria i Franciszek – najczęściej nadawanymi imionami dzieciom urodzonym w Gminie Nowy Targ

W roku 2017 w Gminie Nowy Targ na świat przyszło 283 nowych obywateli, wśród których więcej było chłopców. Najczęściej nadawane imiona to Maria, Anna, Franciszek i Antoni. Od lat królowały te same imiona, zmieniał się tylko ich stopień popularności. Jednak w tym roku wśród dwóch najczęściej nadawanych imion żeńskich rodzice powrócili do imion bardziej klasycznych. Oprócz wspomnianych wcześniej imion żeńskich chętnie wybierano również takie jak: Martyna, Alicja, Emilia, Oliwia, Wiktoria, Zuzanna, Hanna, Julia i Lena.

Jeśli chodzi o chłopców to mamy wielką niespodziankę, ponieważ najczęściej nadawanym imieniem męskim był Franciszek, który zastąpił na pierwszym miejscu królującego od trzech lat - Jana. Kolejne miejsca zajmują: Antoni, Karol, Szymon, Wojciech, Fabian, Filip, Jakub, Jan, Kacper i Michał.

Specjaliści przekonują, iż przed wyborem imienia warto sprawdzić jak ono brzmi w połączeniu z nazwiskiem. Można kierować się również znaczeniem imion, bądź wykorzystać imiona noszone przez członków rodziny. Psychologowie radzą, aby imię było krótkie i łatwe do zapamiętania. Należy mieć również na uwadze czy dokonany przez nas wybór nie będzie powodem do żartów zarówno w dzieciństwie jak i dorosłym życiu dziecka.

Popularność tych samych imion w określonym czasie, sprawia, że w danej grupie wiekowej, na różnych szczeblach edukacji, spotkać można kilka osób o tym samym imieniu.

opr. E.Skupień

 

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer