Jesteś tutaj

Warsztaty profilaktyczno - muzyczne w Pyzówce

     29.01.2018r. gościliśmy w naszej szkole członka zespołu Oddział Zamknięty- Grzegorza Stępnia, który poprowadził zajęcia z profilaktyki uzależnień w formie  warsztatów muzycznych pt. ,,Szkoła wolna od uzależnień’’. W spotkaniu udział wzięły dwie grupy wiekowe uczniów: klasy IV-V oraz klasy VI-VII

     Muzyk odwołując się do własnych doświadczeń życiowych, dzielił się z młodzieżą cennymi spostrzeżeniami, trafną diagnozą współczesnego świata i jego zagrożeń  oraz refleksjami na temat sensu życia, które zostały misternie wplecione w muzyczną aranżację.  Spotkania z używkami, trudne dorastanie, ścieranie się ze ,,złym towarzystwem’’, brak autorytetu i jałowość egzystencji- tak swój ,,weltschmerz’’ przeżywał Grzegorz Stępień jako dorastający  człowiek. Dziś pokazuje młodym ludziom, że to droga donikąd, że brak pasji, celów, marzeń i wiary we własne możliwości niszczy człowieka, przez co staje się on łatwym łupem dla współczesnego bezwzględnego świata-  świata ,,plastikowych ludzi’’,  materialnych wartości , tandety, ignorancji i manipulacji; świata, gdzie zaciera się granica między rzeczywistością a cyberprzestrzenią; świata, który kusi różnego rodzaju używkami, wspomagaczami i drogami na skróty.  Muzyk na własnym przykładzie pokazuje, że nie warto wkraczać na ten grząski teren, bo zawrócić z tej drogi niełatwo, a konsekwencje mogą być dotkliwe. Jemu się udało- poukładał swoje życie, odnalazł pasję i prawdziwe wartości. Do tego też namawia młodzież, z którą się spotyka- do życia świadomego, produktywnego, wypełnionego tym, co naprawdę cenne.

     Chociaż  tematyka spotkania ciężka, poważna, trudna, to dzięki  wielkiej charyzmie  Grzegorza Stępnia, podana w bardzo interesującej formie,  doprawiona nieskrępowanym humorem i swobodną atmosferą. Salwy śmiechu, brawa i aktywny udział uczniów w warsztatach są tego najlepszą recenzją. Uczniowie, jak sami przyznają, byli oczarowani muzyką i głosem naszego gościa, zaś teksty piosenek oraz to, o czym do nich mówił, wywołało refleksje i skłoniło do wyciągnięcia wniosków.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer