Jesteś tutaj

Gminny Konkurs Ekologiczny – LIFE IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021

W dniu 14 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Szlembarku  odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny pod hasłem: ,, Recykling- drugie życie odpadów, czyli zróbmy z niczego coś pożytecznego”. Celem konkursu było uświadomienie uczniom  konieczności segregowania odpadów, ochronie środowiska naturalnego, niekorzystnym wpływie odpadów na środowisko przyrodnicze, żyjącą w nim faunę i florę oraz człowieka.

Gminny Konkurs Ekologiczny  zrealizowano w ramach projektu LIFE pn.: ”Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze / Implementation of Air Qality Plan for Małopolska Region – Małopolska in healthy atmosphere” LIFE IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021.”

Wprowadzeniem do tematyki konkursu była inscenizacja pt.,, Śmieciowy problem”, którą zaprezentowali uczniowie klas II-III ze Szkoły Podstawowej w Szlembarku. Do  konkursu zgłosiło się 12 szkół podstawowych z terenu Gminy Nowy Targ . W teście wiedzy przyrodniczej wzięło udział 9  szkół . Dwuosobowe zespoły składające się z uczniów klas IV- VII musiały zmierzyć się z pytaniami teoretycznymi nt. segregacji odpadów, utylizacji, biodegradacji i recyklingu. Organizatorzy zadbali aby forma konkursu była atrakcyjna i ciekawa dla uczestników, dlatego oprócz odpowiedzi na pytania uczniowie  rozwiązywali rebusy, wyszukiwali w wykreślance pojęcia związane z ekologią i przyrodą, dopasowywali  znaczki ekologiczne do odpowiednich podpisów. Za każde poprawnie wykonane zadanie i odpowiedź zespoły z poszczególnych szkół zdobywały punkty w formie kolorowych klocków, z których budowały piramidę. Na zakończenie z dreszczykiem emocji uczniowie przeliczyli zdobyte klocki, a jury podsumowało punktację. Na konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów klas 0-III, zostało nadesłanych 58 prac. Techniki wykonania prac były bardzo pomysłowe i ciekawe. Wszystkie prace wykonane  z odpadów znalazły swoje ,, drugie życie”. Były więc lampy wykonane z plastykowych łyżeczek, świetlista kula dyskotekowa, skarbonki, domek dla lalek, szachy, świecznik i wiele innych. Zwycięzcy oraz osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody promocyjne. Pozostali  uczestnicy konkursu  również otrzymali materiały promocyjne w postaci książek, albumów przyrodniczych, przyborów plastycznych, gier planszowych, kubków, map i folderów.

 

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer