Jesteś tutaj

Wystawa Stowarzyszenia Kombinat Podhale

Wystawa „Stowarzyszenia Kombinat Podhale -  Ocalić wspomnienia”  ruszyła w teren

W dniu 21 kwietnia w godzinach popołudniowych w domu kultury w Krempachach miało miejsce  otwarcie wystawy „Stowarzyszenia Kombinat Podhale”, której celem jest przywrócić wspomnienia o nieistniejącym już, ale jakże przed laty prężnie działającym zakładem produkcji obuwia, w którym pracowało tysiące osób z całego Podhala, Podtatrza, Orawy, Pienin i Spisza.

Wystawa pokazuje dorobek  Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale” jak i pracowników. Zgromadzono sporo dobrej jakości  zdjęć z hal produkcyjnych, budowy zakładu, pamiątek i dokumentów osobistych, można było dotknąć obuwia produkowanego przed laty, chociażby słynne Relaksy Podhale, które były hitem na całą Polskę.

Przybyłych na wystawę byłych pracowników NZPSu przywitała Maria Krzysztofek – Kierownik WDK, następnie głos zabrał Jan Smarduch – Wójt Gminy Nowy Targ, także były pracownik kombinatu przybliżając swoje wspomnienia.

Z wypiekami na twarzy głos zabrał Andrzej Kiernoziak – Prezes Stowarzyszenia Kombinat, były pracownik na stanowisku dyrektora d/s produkcji, który przypomniał byłym kolegom  ważne daty począwszy od rozpoczęcia budowy zakładu w 1955 r, pierwszej wyprodukowanej pary  w Baraku na Osiedlu Bór, sukcesy i niepowodzenia w okresie gospodarki realnego socjalizmu, wpływ kombinatu na życie miasta Nowego Targu i mieszkańców wiosek ogólnie pojętego Podhala, aż do likwidacji Kombinatu w 1999 roku, tj. 45 lat działalności.
Kombinat – to była żywicielka Podhala, w którym pracowały w systemie dwuzmianowym a Wydz. Gumowni w systemie czterozmianowym, całe rodziny mieszkańców miasta i podhalańskich wsi, z tego żyły, zarobione pieniądze w większości inwestowały w gospodarstwa rolne, utrzymanie liczebnej rodziny, budowę domów rodzinnych lub wykup mieszkania w powstających blokach. To była jedna wielka rodzina.

Założone w 2015 roku Stowarzyszenia Kombinat zajmuje się; Upowszechnianiem wiedzy o dorobku gospodarczym, społecznym, kulturalnym, sportowym wśród mieszkańców Nowego Targu, Podhala i Polski. Organizuje spotkania z byłymi pracownikami. Gromadzi wspomnienia i pamiątki byłych pracowników. Przygotowuje powstanie stałej ekspozycji przedstawiającej dorobek NZPS Podhale w Nowym Targu. W ciągu dwuletniego istnienia Stowarzyszenia uzyskało pełny zbiór dokumentów archiwalnych z Archiwum Państwowego. Odzyskano film dokumentalny z okazji 25 – lecia istnienia fabryki oraz zmontowano drugi film z materiałów archiwalnych TVP Kraków. Z Funduszy Unijnych i wspólnie z Wydziałem Promocji Urzędu Miasta  wydano publikację „Wspomnienia, pamiątki i fotografie pracowników NZPS Podhale”.

Spotkanie byłych pracowników Kombinatu toczyło się przyjacielskiej atmosferze, były wspomnienia, łezki w oczach, żal za pięknymi czasami młodości, pomimo wszelkich niedogodności. Wielu z byłych pracowników nie pogodziło się losem upadłego zakładu, nie przyszli więc na wystawę. Obecnych było tylko 65 osób.

Organizatorzy Stowarzyszenie Kombinat Podhale, Gmina Nowy Targ, Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej, Wiejski Dom Kultury w Krempachach dołożyli wszelkich starań aby przybyli tutaj czuli się dobrze. O  domowe wypieki zadbały panie Gizela i Zióta Moś oraz Helena Gryguś.

Wystawa  Stowarzyszenie Kombinat Podhale w krempaskim WDK dla wszystkich zainteresowanych jest czynna do 10 maja br.  Następnie 19 maja br. powędruje do Jabłonki Orawskiej.

Opr. Franciszek Pacyga, także były pracownik NZPS Podhale.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer