Jesteś tutaj

Uczeń Szkoły Podstawowej w Szlembarku finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "O Naszą Niepodległą!”

Do finału konkursu „O Naszą Niepodległą! - udział ziemian w walkach o odzyskanie niepodległości i terytorium II Rzeczypospolitej 1914-1922”, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i skierowanego do uczniów szkół podstawowych (głównie kl. VI-VII ), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Polski, którzy ze wsparciem opiekunów tworzyli prace pisemne, fotograficzne i multimedialne zakwalifikowało się 122 pasjonatów historii Polski, wśród nich - uczeń Szkoły Podstawowej w Szlembarku - Arkadiusz Knapczyk, który zajął III miejsce.

Finał konkursu odbył się w Warszawie w dniu 8 czerwca 2018 r. Opiekunem Arkadiusza była Pani Marianna Zajączkowska- nauczyciel historii. Głównym celem pracy Arkadiusza było przywrócenie pamięci o bohaterstwie ziemianina Adama Doruchowskiego (1896 – 1966) uczestnika wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka podczas uroczystej gali w Warszawie. Prezes IPN w swoim wystąpieniu skierowanym do uczestników konkursu powiedział m.in.: „Jakże się cieszę, że jest tylu młodych ludzi, którzy wraz z IPN chcą przywracać pamięć o ziemianach. Mam nadzieję, że będziecie wierni ich wartościom - służbie Polsce, tożsamości narodowej”.

List do uczestników uroczystej gali skierowała również Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, pod której honorowym patronatem odbył się konkurs, która m. in. napisała :  „Przedsięwzięcie to w znakomity sposób wpisuje się w obchody Roku dla Niepodległej. Stulecie polskiej niepodległości to wyjątkowa okazja do kształtowania tożsamości narodowej i budowania poczucia dumy z bycia Polakiem.”

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer