Jesteś tutaj

Oczyszczacze powietrza dla 19 Oddziałów Przedszkolnych z terenu Gminy Nowy Targ

 

W dniu 28.08.2018 r Wójt Gminy Nowy Targ podpisał z Urzędem Marszałkowskim umowę darowizny dotyczącą przekazania 19 szt. oczyszczaczy powietrza do Oddziałów Przedszkolnych zlokalizowanych w Szkołach Podstawowych z terenu Gminy Nowy Targ.

Wykaz placówek oświatowych, którym przyznano oczyszczacze powietrza:

 1. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Dębnie,
 2. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Dursztynie,
 3. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Jagiellończyka w Gronkowie,
 4. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Harklowej, Harklowa 26, 34-434 Dębno,
 5. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Jana Kasprowicza w Klikuszowej,
 6. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Knurowie im. Świętej Kingi,
 7. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Krauszowie im. Św. Stanisława Kostki,
 8. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Krempachach,
 9. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Lasku,
 10. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Jana Kantego w Ludźmierzu,
 11. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera w Łopusznej,
 12. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Morawczynie im. Wiktorii Baranówny,
 13. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Nowej Białej,
 14. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Obidowej,
 15. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku,
 16. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Pyzówce im. Bochaterskich Dzieci Warszawy,
 17. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Rogoźniku,
 18. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Szlembarku,
 19. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Waksmundzie, 

 

Oczyszczacze powietrza zostały przekazane przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

Powyższa akcja ma budować świadomość istnienia problemu zanieczyszczenia powietrza, podejmowania prób rozwiązania problemu na szczeblu samorządowym ale także wśród mieszkańców, nauczycieli i wychowanków obdarowanych placówek.

Oczyszczacze od Małopolski swoimi parametrami są dostosowane do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i oczyszczają 388 m3 powietrza na godzinę. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują nie tylko pyły i szkodliwe substancje, ale także kurz, alergeny i bakterie. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom najmłodsi mają szansę ustrzec się nie tylko przed smogiem, ale też przed problemami zdrowotnymi, których może być przyczyną, w tym m.in. alergią.

Urządzenia ponadto mogą pracować w trzech trybach, w tym automatycznym, działającym w oparciu o czujnik, który dostosowuje pracę urządzenia do panujących w pomieszczeniu warunków. Nie wyposażono ich natomiast w lampy UV i jonizację, które wytwarzają ozon i mogą mieć negatywny wpływ na dzieci.

Oczyszczacze, które staną w przedszkolach, żłobkach i klubach malucha są też w pełni bezpieczne dla dzieci. Wyposażono je m.in. w blokadę rodzicielską i funkcję automatycznego wyłączenia przy próbie otwarcia klapy czy w przypadku przewrócenia urządzenia. Są też ciche, dzięki czemu mogą być włączone w każdej chwili pracy z dziećmi czy w trakcie ich przerw na drzemkę

 

W liście od Marszałka czytamy :

 

Szanowni Rodzice i Nauczyciele!

Województwo małopolskie jako pierwsze w Polsce podjęło szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Naszym priorytetem jest wymiana starych, niskowydajnych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Jest to jednak zadanie, które wymaga czasu, więc na efekty musimy poczekać kilka lat.

Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia osób szczególnie wrażliwych, głównie dzieci. Dlatego też, podjąłem decyzję o wyposażeniu żłobków, przedszkoli i klubów malucha w urządzenia oczyszczające powietrze.

Mam nadzieję, że zastosowanie tego doraźnego rozwiązania wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców Małopolski. Budowanie świadomości istnienia problemu, a także wspólne szukanie rozwiązań to zadanie, nie tylko dla samorządu, ale także dla Rodziców i Nauczycieli, dlatego też zachęcam do wspólnego kreowania postaw proekologicznych mających na celu poprawę jakości powietrza.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami

Jacek Krupa

Marszałek Województwa Małopolskiego

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer