Jesteś tutaj

Gminny Konkurs Ekologiczny pt. „Woda to skarb”

Termin: 27 marzec 2019 r., godz. 11.00

Gmina Nowy Targ oraz Szkoła Podstawowa w Szlembarku ogłaszają Gminny Konkurs Ekologiczny pt. „Woda to skarb”, który skierowany jest do uczniów Szkół Podstawowych znajdujących się na terenie Gminy Nowy Targ.

Znaczenie wody dla organizmów na Ziemi jest równie ważne jak ochrona powietrza. W powietrzu znajdują się zanieczyszczenia, które trafiają wraz z deszczem do potoków, rzek i jezior. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce są piece i kotły popularnie nazywane „kopciuchami”. Często spalany jest w nich węgiel niskiej jakości, np. miał i muł węglowy, a czasem nawet śmieci, co jeszcze bardziej zwiększa toksyczność powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Spalając odpady trujemy siebie, swoich najbliższych, sąsiadów, powietrze, wodę i glebę, zanieczyszczamy środowisko, w którym mieszkamy, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia przewodów kominowych, przez to i całego domu. Podczas spalania odpadów wytwarzają się silnie trujące związki chemiczne, powodujące wiele ciężkich, a nawet śmiertelnych chorób. Astma, alergie, nowotwory, to najczęstsze konsekwencje, jakie ponosi organizm z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Celem konkursu jest uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin, doskonalenie umiejętności pracy w grupie, ćwiczenie umiejętności wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń.

Prosimy o potwierdzenie udziału w konkursie na załączonym formularzu drogą elektroniczną na adres e-mail Szkoły Podstawowej w Szlembarku: spszlembark@wp.pl (tel. 018 27 517 89 lub 516 301 806) w terminie do 22 marca 2019 r.

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!

 

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer