Jesteś tutaj

„19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży” w Szkole Podstawowej w Ludźmierzu.

W dniu 14 listopada w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Ludźmierzu odbył się apel podsumowujący kampanię „19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży”. Na korytarzu przy wejściu do szkoły powieszona była gazetka, która miała przypominać uczniom i ich rodzicom o udziale szkoły w kampanii oraz o tegorocznym temacie jakim była tolerancja.

Tolerancja to jedna z najważniejszych cnót obywatelskich. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od naszych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia.

W ciągu tych 19 dni w Szkole Podstawowej w Ludźmierzu nauczyciele i wychowawcy prowadzili z uczniami  rozmowy, pogadanki, dyskusje oraz  wyświetlali filmiki i spoty  związane z tematyką kampanii.

W czasie apelu podsumowującego pani pedagog Danuta Kostorz przypomniała nam o kampanii i jej celu, oraz zwróciła uwagę na zeszłoroczny temat akcji, jakim była „przemoc cielesna”, aby uświadomić uczniom jak wielki jest to problem w dzisiejszym świecie. Zaznaczyła również, że nawet w najcięższych chwilach należy mieć nadzieję, nigdy nie pozwoli ona nam zginąć oraz wyzwala w nas wielką siłę.

Dzieci miały możliwość wysłuchania piosenek: „Prawa dziecka”, oraz ”Wróć tatusiu” w wykonaniu uczniów klasy 3b, „Moja i Twoja nadzieja” w wykonaniu dziewczynek z klas 7 oraz piosenki „Bo świat to my” w wykonaniu uczniów klas 1-3, którzy uczęszczają na zajęcia kreatywne.

Uczniowie klasy 3b wyrecytowali wiersz pt.” Tolerancja”. Odegrana została również scenka przez uczniów uczęszczających na zajęcia kreatywne do pani Agnieszki Brynkus pt. „Inny, czy nowy nie znaczy gorszy, która miała uświadomić dzieciom, że tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności oraz przekonać się jakie uprzedzenia czy stereotypy narodowe panują na świecie. Nie zabrakło również krótkiej prezentacji przybliżającej  słowo „tolerancja”.

Następnie prowadzący zaprosili do oglądnięcia krótkiego spotu, w którym znani aktorzy, muzycy, poeci, dziennikarze, ludzie polityki oraz pani psycholog chcieli uświadomić wszystkim jak bardzo przemoc jest krzywdząca i niebezpieczna. Prosili aby dzieci reagowały na każdą krzywdę nawet tą, która ich nie dotyczy.

Kończąc tegoroczną kampanię pani pedagog przytoczyła cytat Leszka Kołakowskiego, prosząc dzieci, aby zapamiętały te słowa.  „O tyle świat będzie lepszy, o ile nauczymy się, że los ludzi jest wspólny, że jednocześnie jesteśmy różni i tacy sami”,

Na korytarzu przy wejściu na salę gimnastyczną gdzie odbywał się apel były powieszone plakaty związane z tolerancją wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Ludźmierzu.

Wszystkim nauczycielom oraz pani Marcie Sojce dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

Koordynatorami kampanii w szkole były: p. Danuta Kostorz, p. Magdalena Buźniak oraz p. Katarzyna Łapczyńska.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer