Jesteś tutaj

XV Powiatowa Parada Orkiestr Dętych

XV Powiatowa Parada Orkiestr Dętych - galeria„XV Powiatowa Parada Orkiestr Dętych – Krempachy” 10 czerwca 2007r.

„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…..”

     W godzinach przedpołudniowych członkowie Krempaskiej orkiestry złożyli wiązankę kwiatów na grobie przedwcześnie zmarłego, zasłużonego kapelmistrza Jana Kalaty.
     Przemarszem orkiestr strażackich przez centrum Krempach rozpoczęły się podwójne uroczystości, XV Powiatowa Parada Orkiestr oraz jubileusz 80 lecia tutejszej orkiestry. W XVI wiecznym przepięknym kościele parafialnym pw. Św. Marcina, perle „szlaku gotyckiego”, msze świętą sprawowano w intencji muzyków strażaków i ich rodzin . Aura tym razem nie dopisała i prezentacja orkiestr nie doszła do skutku, a część oficjalna i przegląd przeniesiono w całości do amfiteatru. Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Nowym Targu i Wójt Gminy Nowy Targ, patronem medialnym „Dziennik Polski-Podhalański”, a gospodarzem Rada Sołecka, Straż Pożarna i Orkiestra z Krempach.

     Zamysł powiatowych przeglądów powstał na początku lat 90–tych ub.w., którego celem było podniesienie poziomu orkiestr, czyli tzw. masowej kultury muzycznej. Pomysłodawcą był ówczesny Wójt Gminy Czorsztyn -Stanisław Wojtaszek, który wraz z Prezesem Związku Gmin Podhalańskich – Kazimierzem Dzielskim z Czarnego Dunajca nadali obecną formę imprezy. Pierwszy przegląd odbył się na płycie amfiteatru szkolnego „Sokoła”.
     Obecnie przeglądy każdego roku odbywają się w innej miejscowości, przeważnie obchodzone są rocznice założenia miejscowej orkiestry lub straży pożarnej. Impreza o randze powiatowej mobilizuje miejscowe społeczeństwo, odradzają się podupadłe zespoły, zakupuje się nowe instrumenty , odzież, ba nawet buduje amfiteatry.
Dzisiejsza jubilatka „Orkiestra Dęta z Krempach” działająca przy OSP, obchodzi jubileusz „80-lecia” nieprzerwanej działalności, a korzenie jej sięgają do początku XX wieku. Powtórne zorganizowanie, szkolenie młodzieży, zakup instrumentów dokonano w latach 1925-27, by poprzez burze dziejowe przetrwać w doskonałym stanie do dziś. Obecnie orkiestrę prowadzi kapelmistrz Franciszek Łukasz-trębacz, skład zespołu wynosi ponad 30 osób, i gromadzi wszystkie grupy wiekowe. Orkiestra czynnie uczestniczy w życiu parafii, bierze udział w corocznych przeglądach i paradach. Z funduszy własnych, Rady Sołeckiej, Urzędu Gminy oraz wydatnej pomocy mieszkańców a także krajanów z Ameryki, z okazji rocznicy zadbano o niezbędne remonty instrumentów, sprawiono nowe kompletne umundurowanie dla całego zespołu.
     O całości historii jubilatki możemy się dowiedzieć z okolicznościowego kalendarza orkiestry i folderu wydanego sumptem Urzędu Gminy Nowy Targ, oraz kroniki orkiestry.
     W czasie oficjalnej uroczystości nadano odznaczenia weteranom muzykom, pamiętających założenie orkiestry, kapelmistrzom - nauczycielom , zasłużonym i wyróżniającym się członków. Odznaczenia i podziękowania dla” jubilatki „były także od Starostwa i Gminy Nowy Targ, GOKu z Łopusznej, Małopolskiego Centrum Muzycznego „Sokół” z Nowego Sącza innych organizacji i instytucji. Orkiestra „jubilatka” odwzajemniła się podziękowaniem Urzędowi Gminy oraz wielu organizacjom i sponsorom. Zagrano też gromkie „sto lat…” Do przeglądu zgłosiło się 16 orkiestr (dwie nieobecne), z terenu powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, które reprezentują wszystkie regiony tj. Orawę, Podtatrze, Podhale, Pieniny, Gorce i Spisz., każda z nich prezentując nieco inny repertuar i różne wykonanie. Repertuar muzyczny uczestniczących orkiestr dętych jest bardzo różny, począwszy od starych marszy wojskowych, muzykę ludową, poprzez lekkie walczyki i poleczki a kończywszy na aranżacjach i przeróbkach światowych przebojów muzycznych i muzyki dżezowej. Poziom muzyczny ciągle wzrasta, a orkiestry starają zatrudniać do szkolenia młodzieży fachowych nauczycieli. Większośc zespołów działa przy OSP, oraz przy parafiach, domach kultury a także stowarzyszeniach. Towarzystwo Słowaków w Polsce reprezentowały orkiestry z Nowej Białej i Kacwina. Najważniejszym kryterium w orkiestrach jest chęć uczestnictwa.
     Galerię foto z dzisiejszej imprezy można oglądać na portalu Urzędu Gminy Nowy Targ, Podhal.Serwisie  Inform.„Watra” oraz na www.krempachy.ugnowytarg.pl.

Tekst: Franciszek Pacyga, foto.: Paulina Pacyga, Jan Krzysztofek - 10 czerwca 2007r.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer