Jesteś tutaj

Matka Boża Ludźmierska na Dominikanie

Nuncjusz Apostolski na Dominikanie Ks. Abp Józef Wesołowski w porozumieniu z Ks. Kardynałem Nicolas Lopez Rodrigez, Prymasem obu Ameryk zaprosił delegację z kopią cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej na ziemię Dominikańską.


Tu na Dominikanie chcieli mieć Matkę Bożą w ludźmierskiej figurze tak bardzo kochaną i czczoną przez Sługę Bożego Jana Pawła II. Wierni tutaj bardzo kochają Papieża Polaka, więc chcieli mieć figurę Maryi, której pierwszą koronację w posłudze biskupiej organizował Ks. Bp Karol Wojtyła, która w ludźmierskiej figurze również towarzyszyła przez cały pontyfikat Janowi Pawłowi II w bibliotece prywatnej Domu Papieskiego. Ostatecznie przywieziono dwie kopie figury Gaździny Podhala, jedna wyrzeźbiona w drewnie lipowym i pozłacana oraz odlew z żywicy syntetycznej. Pierwsza pozostała w stolicy Dominikany, a raczej na jej obrzeżach wśród biedoty, w parafii św. Stanisława biskupa i męczennika, w której duszpasterstwo prowadzą polscy misjonarze Księża Michaelici, druga została przeznaczona dla Narodowego Sanktuarium Maryjnego Alta Gracia w Higuey.Przygotowanie do intronizacji MBL prowadził Nuncjusz Apostolski przez tutejsze radio katolickie, jedną z audycji wysłuchała żona Prezydenta Dominikany i zainteresowała się tą inicjatywą Nuncjusza. I tu nastąpił pierwszy dziwny znak; od wielu lat kościół wymagał remontu dachu, odmalowania Ks. Michaelici szukali na próżno pomocy, okazało się, że pomoc przyszła od ministra rozwoju regionalnego; w przeciągu dwóch tygodni kilkadziesiąt osób remontowało malowało świątynię dla Matki Bożej. Nie brakowało również niezwykłej życzliwości podczas podróży pracowników na lotnisku na Balicach za co im tą drogą serdecznie dziękuję.

Intronizacja figury Matki Bożej Ludźmierskiej w par. św. Stanisława odbyła się w sobotę 15 listopada z udziałem abpa Józefa Wesołowskiego i kilkunastu Ks. Michaelitów przybyłych z różnych placówek z całego kraju. W tym okresie ok. godz. 16.00 regularnie pada tropikalna ulewa zanosiło się na taką a przecież mieliśmy przejść procesją parę kilometrów o dziwo chmury rozstąpiły się na trasie ulewa przyszła dopiero po skończonych uroczystościach. Uroczysta procesja liturgiczna, której przewodniczył nasz rodak czciciel Ludźmierskiej Pani Ks. Arcybiskup, z ministrantami, Bractwem Szkaplerznym, Różańcowym, obecnością Pani Burmistrz, Ministra, Honorowego Konsula Polski w Dominikanie, rzeszami wiernych z orkiestrą i głośnymi rytmami, śpiewem w języku hiszpańskim pieśni maryjnych rozpoczęła się o godz. 16.00. Na tę okoliczność przybyła specjalnie delegacja Podhalan z Chicago z O. Jackiem Palicą kustoszem amerykańskiego Ludźmierza delegacja stanowiła 20 osób w strojach góralskich; wzbudzili powszechne zainteresowanie. Całą trasę Podhalanie nieśli Świetlistą Panią na feretronie na progu świątyni parafialnej przekazano niezwykły dar.Na przygotowanym podwyższeniu z drzewa mahoniowego (ma niezwykle intensywny zapach, podobny do drewna lipowego) uroczyście został umieszczona Figura. Po Mszy Św. została odmówiona Modlitwa ufności po hiszpańsku z obrazków przywiezionych z Polski. Nie obyło się bez wiwatów na cześć Matki Bożej, entuzjastycznych braw jakie rzadko spotkać na tego rodzaju spotkaniach w naszych parafiach. Radość i łzy towarzyszyły wiernym na tym religijnym wydarzeniu. Odczytany został akt przekazania Figury podpisany przez Nuncjusza, Ks. Kustosza z Ludźmierza, O. Kustosza z Munster Indiana, Ks. Prof. Andrzeja Baczyńskiego i Ks. Prob. z Maniów. Nastąpiło też przekazanie Sanktuaryjne stuły nowemu Kustoszowi Gaździny Podhala u Latynosów.

W niedzielę Kardynał Nicolas Lopez Rodrigez, Prymas Obu Ameryk uroczyście poświęcił Figurę wobec 2 tysięcy katechistów i zaprosił do pielgrzymowania do Matki Bożej Ludźmierskiej w Alcarrizos. W niedzielę również w narodowym Sanktuarium Maryjnym Alta Gracia w Higuey odbyła się uroczystość maryjna. Biskup Diecezji i Nuncjusz Apostolski przewodniczyli uroczystej Mszy Św. podczas, której nastąpiło przekazanie figury Matki Bożej Ludźmierskiej a dla nas obrazu Matki Bożej Alta Gracia. Również Podhalanie stanowili oprawę asysty przekazania wizerunków.

Jesteśmy niezwykle przejęci przeżyciami jakie towarzyszyły tym historycznym wydarzeniom. Ufamy, że obecność Maryi w cudownej Ludźmierskiej figurze będzie wspierać posługę Apostolską Nuncjusza Arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, Kościół na Dominikanie a także misyjną pracę Ks. Michaelitów na czele z nowym Kustoszem Ks. Janem Dawidem Król.

Niezwykle cennym darem wotem dla Sanktuarium Ludźmierskiego jest różaniec z Dominikańskiego bursztynu przekazany przez Ks. Abpa Józefa Wesołowskiego, Nuncjusza Apostolskiego w Dominikanie. Mamy nadzieję, że ukaże się w TVP3 w programie „Wiara i życie” relacja z tych religijnych wydarzeń na Dominikanie. Maryja Ludźmierska Pani porwała serca wiernych w Los Alcarrizos i Dominikanie.

Tadeusz Juchas, Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer