Jesteś tutaj

"Solidarność 80 - historia, kultura, pamięć"

Wójt gminy Jan Smarduch i sekretarz Maria Ligęza wzięli udział w spektaklu ulicznym "Solidarność 80 - historia, kultura, pamięć", opowiadającym o powstaniu "Solidarności".


Widowisko odbyło się wtorkowym wieczorem na nowotarskim Rynku. Jego organizatorem było Centrum Animacji Społecznej "Horyzonty" z Tarnowa. Widowisko "Solidarność 80 - historia, kultura, pamięć" to połączenie teatru ulicznego, szczudlarstwa i teatru ognia. Aktorzy przebrani za robotników, milicjantów i agentów Służby Bezpieczeństwa, odgrywali wydarzenia, które towarzyszyły powstawaniu wolnych związków zawodowych. Pokazywali pierwsze protesty w stoczni, starcia robotników z milicją, opowiadając o nich piosenkami z tamtego okresu, przemówieniami radiowymi. Aktorzy wciągali w przedstawienie publiczność, nawoływali do oporu, rozdawali ulotki.


Projekt "Solidarność 80 - historia, kultura, pamięć" powstał we współpracy z NSZZ „Solidarność” Region Małopolska pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej i przy wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz m.in. Urzędu Gminy w Nowym Targu. Jak twierdzą jego twórcy, ma on zainspirować młodzież i starszą część społeczeństwa do odkrywania niezmiernie bogatej współczesnej historii Polski. Spektakl wystawiany jest w 15 miastach Małopolski.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer