Jesteś tutaj

Gmina Nowy Targ przystąpiła do Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolic

Rada Gminy Nowy Targ jednogłośnie podjęła uchwałę o przystąpieniu do Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolic. Otwiera to szansę na pozyskanie 1,5 mln zł na inwestycje i przedsięwzięcia na terenie gminy.
Stowarzyszenie skupia dziś trzy gminy: Łapsze Niżne, Bukowinę Tatrzańską i gminę Nowy Targ. Jego głównym celem jest wypromowanie regionu oraz polepszenie jakości życia mieszkańców Spisza i okolicy poprzez rozwój turystyki. Stowarzyszenie ma już na koncie pierwsze sukcesy. W ramach programu Leader+ zrealizowało projekt "Ze Spiszem w świat". W ramach projektu zorganizowano szkolenia z zakresu ekologii i ochrony środowiska, agroturystyki, usług turystycznych i języka angielskiego, wykonano tablice promujące atrakcje turystyczne Spisza, powstał portal Spisza, wydano ulotki o planowanych szlakach rowerowych. Udzielano również wsparcia finansowego na organizację lokalnym imprez.

Obecnie stowarzyszenia przygotowuje się do złożenia dużego wniosku do programu Leader+ oś 4, opiewającego na około 5 mln zł. Około półtora miliona z tej kwoty, jak  informowali  na środowej sesji przedstawiciele stowarzyszenia, ma przypaść w udziale gminie Nowy Targ. Pieniądze te mają zostać wydane m.in. na wyposażenie bibliotek, zakup strojów regionalnych, zaprojektowanie szlaków turystycznych, a także na organizację imprez kulturalnych i regionalnych, a także na wsparcie dla powstania muzeum przy jaskini w Obłazowej, czy też renowację zabytków, kapliczek lub powstanie centrum informatycznego.

- Nasza praca jest społeczna, dlatego, że chcemy coś zrobić dla tej ziemi - mówił na sesji prezes stowarzyszenia Julian Kowalczyk.

Koszty przystąpienia do stowarzyszenia to składka - 0,20 groszy od mieszkańca gminy. Radni uznali, że gmina uzyska korzyści z przystąpienia do stowarzyszenia i jednogłośnie poparli uchwałę w tej sprawie.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer