Jesteś tutaj

Rada Gminy uchwaliła stawki podatku od nieruchomości na rok 2009

Na ostatniej sesji Rada Gminy Nowy Targ zajęła się stawkami podatku od nieruchomości na przyszły rok. Niektóre z nich uległy podwyższeniu, inne zostały zachowane na dotychczasowym poziomie.
Niewielkiej podwyżce uległy stawki podatku od budynków. Z 0,46 gr na 0,50 gr za m.kw. wzrósł podatek od budynków mieszkalnych. Nie zmieniły się stawki za m.kw. od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, które pozostały na poziomie 14 zł. Podwyżki Rada Gminy wprowadziła w stawkach podatków od m.kw.: budynków w zakresie obrotu kwalifikacyjnym materiałem siewnym (z 8,11 zł na 9,24 zł); budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony zdrowia (z 3,49 zł na 4,01 zł); pozostawiono natomiast na dotychczasowym poziomie stawki podatku od pozostałych budynków lub ich części (4,20 zł), od budynków letniskowych od m.kw. powierzchni użytkowej (0 zł). Nie zmienił się także podatek od budowli pozostając na poziomie 2 proc. ich wartości.

Jeśli chodzi o podatki od gruntów, to za 1 m.kw. gruntu związanego z działalnością gospodarczą inną niż działalność leśna lub rolna, od przyszłego roku ich właściciele zapłacą 0,60 gr (dotychczas 0,53 gr); od gruntów zajętych pod jeziora, zbiorniki wodne retencyjne oraz elektrownie wodne za hektar trzeba będzie zapłacić 3,90 zł (do tej pory 3,41 zł); od pozostałych powierzchni stawka podatku za 1 m.kw. pozostała na poziomie 0,11 gr.

Z informacji przekazanych nam przez wydział finansowy Urzędu Gminy wynika, że mniejsze w przyszłym roku będzie podatek rolny, obliczany na podstawie średniej ceny skupu żyta, zwiększy się natomiast podatek leśny, opracowywany na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer