Jesteś tutaj

Jubileusz 50-lecia nadania imienia Kazimierza Przerwy- Tetmajera Szkole Podstawowej w Łopusznej

W dniu 1 czerwca 2022 r. w  naszej szkole miało miejsce uroczyste wydarzenie związane z jubileuszem 50-lecia nadania szkole imienia Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz przekazaniem sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się o godz.  8.45. Przy dźwiękach  kapeli góralskiej uczestnicy ruszyli spod szkoły do kościoła pw. Świętej Trójcy w Łopusznej. O godzinie 9.00 rozpoczęła się msza święta, którą koncelebrowali proboszcz tutejszej parafii ksiądz Kazimierz Foltyn oraz były proboszcz - ksiądz kanonik Jerzy Raźny. W Eucharystii uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Podczas mszy świętej miało miejsce także poświęcenie sztandaru.

Dalszy ciąg uroczystości przebiegał w murach szkoły.  Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu państwowego prowadzący uroczystość pan Robert Plewa
poprosił o zabranie głosu Dyrektor Szkoły-Panią Dorotę Chowaniec. Powitała ona  licznie zgromadzonych gości, wśród których byli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, lokalnej społeczności oraz instytucji oświatowych, kulturalnych, a także stowarzyszeń i fundacji współpracujących ze szkołą. Władze państwowe reprezentowali senator Rzeczypospolitej Polskiej pan Jan Hamerski, poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej pani Anna Paluch. Władze oświatowe reprezentowała Małopolska Kurator Oświaty pani Barbara Nowak, a władze samorządowe Wójt Gminy Nowy Targ - pan Jan Smarduch.

Dyrektor Szkoły w swoim przemówieniu wyraziła wdzięczność wszystkim osobom, które fizycznie, emocjonalnie i duchowo miały i mają swój udział w budowaniu instytucji, jaką jest nasza szkoła. Podkreśliła, że patron szkoły nieustannie uczy nas wrażliwości na piękno ziem górskich, a jednocześnie inspiruje do suwerenności, myślenia i odwagi w wyrażaniu siebie. Są to wartości, których wagę dostrzegał także ks. prof. Józef Tischner-inicjator pomysłu na patronat K. Przerwy-Tetmajera nad naszą szkołą. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, w tym Małopolski Kurator Oświaty- pani Barbara Nowak, która powiedziała, że progi tej szkoły opuściły tysiące absolwentów, wystawiających jak najlepsze świadectwo swoim pedagogom oraz, że nadal wychodzić będzie wielu ludzi doskonale wykształconych i wychowanych w duchu umiłowania i służby Ojczyźnie, w duchu rzetelnej nauki i pracy, uczciwości i honoru, szacunku do tradycji i każdego człowieka. Kolejnym punktem  uroczystości było wręczenie sztandaru Dyrektorowi Szkoły Pani Dorocie Chowaniec przez przedstawicieli Rady Rodziców, która następnie przekazała go w ręce uczniów. Prowadząca uroczystość pani Grażyna Rogal  zaprezentowała awers i rewers sztandaru. Później uczniowie naszej szkoły złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar. Tę część uroczystości zakończyło przedstawienie sylwetki Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz przybliżenie krótkiej historii szkoły przez uczennice klasy ósmej.

Kontynuację opowieści o barwnym  życiu patrona szkoły-piewcy Tatr i Podhala stanowiło przedstawienie, którego scenariusz napisała  pani Małgorzata Gromada, a o scenografię oraz oprawę muzyczną zadbała  pani Izabela Ambroż.  Zgromadzeni na uroczystości najpierw przenieśli się do czasów dzieciństwa małego Kazia, następnie do czasów jego młodości, sławy, ale i obecności K. Przerwy-Tetmajera na najsłynniejszym młodopolskim weselu.

Doskonały występ uczniów spotkał się z wielkim  aplauzem przybyłych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców. Pani Dyrektor Dorota Chowaniec podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej wielkiej i ważnej dla nas uroczystości.

 To dzięki współpracy wielu osób mogliśmy w sposób godny i doniosły przeżyć wielkie święto szkoły.

 

IMG_3224.JPG

IMG_3228.JPG

IMG_3253.JPG

IMG_3259.JPG

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer