Jesteś tutaj

Wspomnienie wakacji - relacja z wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie i filiach.

            Wzorem lat ubiegłych Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie i jej filie zorganizowały wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wakacje z książką i nie tylko…”. Spotkania odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie oraz w filiach bibliotek : w Gronkowie, Pyzówce, Rogoźniku, Harklowej, Ostrowsku, Klikuszowej i w Nowej Białej. W kilku bibliotekach zajęcia przebiegały przy współpracy Świetlic Wiejskich w Waksmundzie, Pyzówce i Klikuszowej.  Uczestnicy spotkań mieli okazję nie tylko miło i twórczo spędzić czas, ale poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, poznać ciekawe książki, a przy tym dobrze się bawić.                                                                                                                                       

W programie naszych bibliotek znalazło się wiele atrakcyjnych i różnorodnych zajęć. Najwięcej emocji, dobrej zabawy i rywalizacji dostarczyły „Noce w bibliotece”, zorganizowane według autorskiego projektu naszej bibliotekarki pani Moniki Luberdy. Wydarzenia miały miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie i filiach Bibliotek Publicznych w Ostrowsku i w Harklowej. Podczas „Nocy w bibliotece” dzieciom towarzyszyło słuchanie fragmentów książki Zofii Staneckiej pt. „Tajemnica namokniętej gąbki”. Podobnie jak bohaterowie opowiadania, którzy mieli nie lada zagadkę do rozwiązania, uczestnicy nocowania zmierzyli się z kilkoma konkurencjami i zadaniami : rozpoznawali przyprawy, opisywali postać detektywa, szyfrowali wiadomość, projektowali zawieszki na klamki, tworzyli akwarium. Jednak najwięcej emocji dostarczyło dzieciom wyjście na nocne podchody. Udawali się do 10 miejsc w poszczególnych miejscowościach, w których szukali koperty oznaczonej ich kolorem. Rozwiązywali zadania z zakresu matematyki, biologii oraz literatury, tworzyli specjalny kod QR, a wszystko po to, by zdobyć czterocyfrowy kod dostępu do walizki z „tajną zawartością”.

Na warsztatach literacko-plastycznych w Bibliotekach Publicznych w Pyzówce i w Rogoźniku, powstały śliczne wizerunki zwierząt do wierszy Jana Brzechwy „Żyrafa” i Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”. Natomiast w Bibliotece Publicznej w Nowej Białej dzieci wykonały piękny „Letni pejzaż” oraz namalowały rysunki pt. „Swoje wakacyjne marzenie”. Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie zaprosiła najmłodszych na spotkanie z krasnoludkami : Koszałkiem Opałkiem, Podziomkiem, królem Błystkiem oraz Sierotką Marysią.

Warsztaty grafiki artystycznej oraz warsztaty tworzenia książki harmonijkowej (leporello) w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu były kolejną propozycją dla młodych czytelników z Waksmundu i Nowej Białej. Po przeprowadzonych zajęciach dzieci posmakowały pysznych lodów oraz skorzystały z placu zabaw w miejskim parku. Z kolei w  Bibliotece  Publicznej w Pyzówce zorganizowano warsztaty filmu animowanego ze Studiem Filmowym Effata Anima, gdzie animowano m.in. takie postacie z bajek jak : Piotruś Pan, Pinokio czy Ania z Zielonego Wzgórza.

Innym pomysłem były warsztaty malarstwa, gdzie powstały piękne malowidła na kamieniach, które możemy  podziwiać  w bibliotekach w Waksmundzie,  Rogoźniku i w Pyzówce.                                                                                                                                                                                                                                                          Nowością wakacyjnych zajęć w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku były „żywe lekcje przyrody”. Na jedną z nich zawitali niecodzienni goście, a były to dwie papugi : Frugo i Marley oraz chomik Swen. Podczas drugiego spotkania, uczestnicy własnoręcznie posadzili sadzonki roślinek : kwiatów, ziół a przy okazji dowiedzieli się jak o nie dbać i co robić aby pięknie  rosły.                                                                                                            

Interesującą propozycją w Bibliotece Publicznej w Harklowej  były cykle spotkań  „Wakacje z książką i nie tylko … na dobranoc”.  Wieczorne animacje na świeżym powietrzu         cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i dorosłych. Urozmaiceniem wakacyjnych zajęć były wycieczki krajoznawcze. Wyprawa na „Stare Wierchy” i smakowanie zebranych jagód była ofertą dla dzieci z Biblioteki Publicznej w Klikuszowej.  Z kolei młodzi czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie spacerowali po swojej okolicy z  przyrodnikiem Danielem Urbaniakiem, z którym  odkrywali tajniki otaczającej ich przyrody.  Nie zabrakło tajemniczych opowieści, przymierzania stroju maskującego oraz rozbierania wypluwek.

W Bibliotece Publicznej w Nowej Białej dzieci spotkały się przy ognisku, które było okazją do gwarnych rozmów i zabaw .                                                                                                                          

Dzięki  uprzejmości naszej czytelniczki, która ugościła wszystkich w swojej bacówce, dzieci z Waksmundu mogły podziwiać piękne widoki, zjeść pyszne ogniskowe wypieki i uczestniczyć w przeróżnych grach i zabawach. Na wakacyjnych zajęciach w bibliotekach nie zabrakło kalamburów, podchodów bibliotecznych,  łamigłówek literackich, gier ruchowych i planszowych oraz zabaw na  świeżym powietrzu.

O tym, że wakacje w Bibliotece mogą być udane świadczy duża frekwencja uczestników i ich aktywność. Dziękujemy wszystkim dzieciom  za udział w wakacyjnych zajęciach oraz wszystkim tym, którzy włączyli się w ich organizację. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas będziecie miło wspominać. Do zobaczenia za rok.

292741045_5383005511722185_4660537740571523649_n.jpg

294849670_147128524593956_3767861487788183810_n.jpg

rsz_1295609087_5314430531970225_2778655791645237329_n.jpg
rsz_295094731_147524851220990_9169565460327061356_n.jpg
rsz_img_0226.jpg

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer